Fra Tirstrup Lufthavn til Skejby og Randers midtby stoppede politiet 47 taxier på én dag, og tre chauffører fik på stedet et erhvervsmæssigt kørselsforbud.
Østjyllands Politis færdselsafdeling gennemførte torsdag den 8. oktober en koordineret kontrol af taxier flere steder i politikredsen. 47 vogne blev tjekket på Aarhus Universitetshospital i Skejby, Banegårdspladsen i Aarhus, Randers midtby og Aarhus Lufthavn i Tirstrup.
Da dagen var omme, havde politiet rejst 23 sager mod chauffører og vognmænd, skriver avisen.dk. Blandt forseelserne var håndholdt mobiltelefon under kørslen, tildækkede nummerplader og kørsel over for rødt.
Flere chauffører blev også taget for at køre ind, hvor det var forbudt, eller for ikke at overholde fuldt stop. Nogle af forseelserne udløste klip i kørekortet, mens andre endte med en bøde.
Tre vogne fik kørselsforbud
Tre taxier måtte parkeres på stedet med et erhvervsmæssigt kørselsforbud, oplyser Østjyllands Politi ifølge Randers Amtsavis. Baggrunden var tekniske og administrative mangler: en defekt sædekontakt, en forkert dækstørrelse i forhold til taxameterattesten og en brudt plombering på et taxameter.
Ved kontrollerne i Aarhus-området fandt betjentene desuden fire taxier, hvor vognens registreringsnummer ikke var indberettet til Færdselsstyrelsen, og en vogn med forkert eller manglende ID-nummer og påskrift.
To chauffører fik parkeringsafgifter ved Aarhus Hovedbanegård, og i Randers-området blev en chauffør noteret for ikke at have sit chaufførkort synligt for passagererne.
Chauffør betalte kursus på stedet
Blandt de kontrollerede var en chauffør, der blev stoppet på den sidste gyldighedsdag af sit midlertidige chaufførkort.
Han manglede fortsat at tage et obligatorisk kursus for at få sit permanente kort, skriver Netavisen. Chaufføren betalte kurset via mobilbank, mens patruljen var på stedet.
Fordelingen af taxier var 16 vogne ved Tirstrup Lufthavn og Randers midtby, hvor fire overtrædelser blev noteret, og 31 vogne i Aarhus ved Universitetshospitalet og Banegårdspladsen, hvor de resterende sager faldt.
Færdselsafdelingen hos Østjyllands Politi gennemfører løbende målrettede kontroller af taxier for at tjekke både tekniske forhold, chaufførautorisationer og færdselsadfærd. Mange af forseelserne under torsdagens kontrol vil blive afgjort med et bødeforelæg.