Forside Sjælland Ældre kvinde fik opkald fra ‘banken’: Kort efter blev der...

Ældre kvinde fik opkald fra ‘banken’: Kort efter blev der hævet store beløb på hendes kort

Ældre kvinde fik opkald fra 'banken': Kort efter blev der hævet store beløb på hendes kort
Foto: Shutterstock

To ældre kvinder i Nordsjælland er på kort tid blevet frataget deres dankort af svindlere, der enten dukkede op på bopælen eller ringede fra en falsk bank, oplyser politiet.

Nordsjællands Politi beskriver i sin døgnrapport for 19.-20. oktober to nye sager om kontaktbedrageri mod ældre kvinder, der har kostet dem deres dankort og større pengebeløb.

I Frederikssund dukkede en mand uanmeldt op hos en 77-årig kvinde og hævdede, at han kom fra Arbejdernes Landsbank i anledning af et indbrud.

Under det påskud fik han adgang til hendes hjem, hvor hun udleverede et større kontantbeløb og sit dankort. Kortet blev efterfølgende misbrugt for et større beløb, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Mandag ved middagstid blev en 90-årig kvinde i Holte ringet op af en mand, der udgav sig for at være “Rasmus fra Danske Bank i Lyngby”. Han stillede derefter om til en anden mand, der kaldte sig “Martin”. Mens samtalen stod på, mødte en tredje mand op på kvindens adresse. Da han var gået igen, opdagede hun, at hendes dankort var forsvundet, og at der var hævet større beløb på kortet. Det fremgår af en gengivelse hos Frederiksborg Amts Avis.

Politiet offentliggør signalement i Holte-sagen

Manden, der mødte op hos den 90-årige, beskrives som 20-25 år gammel og cirka 190 centimeter høj. Han er dansktalende og brun i huden og var iført en mørk hue, en mørk fleecetrøje med gul skrift på venstre side af brystet samt mørke fleecebukser.

Personer med oplysninger, der kan hjælpe efterforskningen, opfordres til at kontakte Nordsjællands Politi på 114.

Sådan beskytter du dig og dine pårørende

Nordsjællands Politi har tidligere advaret om bølger af kontaktbedrageri i kredsen, hvor svindlere udgiver sig for at være fra banken eller politiet. Politiets opfordring er klar: Bliver man kontaktet af nogen, der udgiver sig for at være fra banken, bør man bede om vedkommendes navn og ringe tilbage til bankens officielle telefonnummer for at sikre sig, at der ikke er tale om svindel.

Hverken banker eller politiet beder borgere udlevere bankkort, kontanter eller sikkerhedskoder til personer, der opsøger dem i hjemmet eller sender en kurer forbi, understreger politiet ifølge Politirapporten.

Har man spørgsmål om mulig svindel, kan man ringe til Cyberhotlinen på 33 37 00 37. Konkrete anmeldelser af svindel skal gå til politiet på 114.

Ads by MGDK