Forside Jylland Kæmpe røgsøjle rejste sig over lille landsby: Nu bekræfter politiet

Kæmpe røgsøjle rejste sig over lille landsby: Nu bekræfter politiet

Kæmpe røgsøjle rejste sig over lille landsby: Nu bekræfter politiet det
Foto: Presse-fotos.dk

Alarmen om branden lød klokken 08.49, og en time senere var brandvæsenet stadig i gang med efterslukningen af huset nær Horsens.

En husbrand sendte onsdag morgen en kraftig røgsøjle op over Sejet nær Horsens. Røgen var synlig på lang afstand, og mindst fem udrykningskøretøjer rykkede ud til Gl. Sognevej, da alarmen gik klokken 08.49, skriver Presse-fotos.dk.

Ingen kom til skade ved branden. Det bekræfter vagtchef Mathias Møller fra Sydøstjyllands Politi, der ved 10-tiden gjorde status over indsatsen over for TV 2 Østjylland.

“Der var en stor røgudvikling, men ingen er kommet til skade,” siger vagtchefen, der samtidig oplyser, at efterslukningen fortsat pågik.

Brandvæsenet fik hurtigt flammerne under kontrol

Brandfolkene fik ret hurtigt bugt med flammerne, mens den synlige røgsøjle fortsatte med at vælte op fra huset. Omkring halvanden time efter alarmen var brandvæsenet stadig i gang med efterslukningen på stedet.

“Der arbejdes i skrivende stund på efterslukning af husbranden,” skrev Presse-fotos.dk ved 10-tiden om indsatsen i landsbyen.

De mange udrykningskøretøjer tiltrak sig stor opmærksomhed i lokalområdet. Både politi og beredskab var til stede på Gl. Sognevej gennem formiddagen.

Brandårsagen er endnu ikke klarlagt

Hvad der har udløst branden, er endnu ikke oplyst. Hverken Sydøstjyllands Politi eller brandvæsenet er kommet med en vurdering af årsagen, og det er heller ikke oplyst, hvor meget af huset der er blevet beskadiget.

Det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvad årsagen til branden er, skriver Presse-fotos.dk om formiddagens indsats.

Sydøstjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger om sagen, ud over at ingen personer kom til skade.

Beboerne på adressen er ikke blevet omtalt af politiet, og det er endnu uklart, om nogen opholdt sig i huset, da branden brød ud.

Ads by MGDK