Fem personer er alvorligt kvæstet efter en kollision på lasteperronen i Coquelles ved Calais, hvor en minibus skulle sætte lastbilchauffører af til ombordstigning på toget.
En minibus kolliderede torsdag aften med et Le Shuttle-tog på lasteperronen ved Eurotunnel-terminalen i Coquelles ved Calais i det nordlige Frankrig. 19 personer kom til skade, heraf fem alvorligt.
Minibussen transporterede lastbilchauffører, der skulle om bord på et Le Shuttle-tog gennem Kanaltunnelen, da den af endnu uafklarede årsager ramte toget på selve lasteperronen. Det skriver The Local med henvisning til præfekturet.
“En ulykke, der involverer en minibus, som transporterede lastbilchauffører, der skulle om bord på et Le Shuttle-tog, fandt sted i aften på lasteperronen på Eurotunnel-stedet,” oplyste præfekten i Pas-de-Calais ifølge The Local.
Det foreløbige tal er 19 involverede inklusive føreren af minibussen. “På nuværende tidspunkt er der ingen omkomne at beklage, og ingen liv er i fare,” lød det videre fra præfekturet.
Fem i alvorlig tilstand
Fem af de kvæstede er i tilstanden “urgence absolue”, som på fransk dækker alvorligt tilskadekomne, der kræver øjeblikkelig behandling. Det fremgår af Police et Réalités, der kalder sammenstødet “alvorligt” og baserer sig på præfekturet.
To af de tilskadekomne er kørt til universitetshospitalet i Lille til behandling, mens de øvrige er bragt til hospitaler i Boulogne, Dunkerque og Rang-du-Fliers, skriver AOL News med henvisning til underpræfekt Agathe Cury.
“Af en årsag, der på nuværende tidspunkt forbliver ukendt, kolliderede minibussen med det afgående tog,” siger Agathe Cury ifølge AOL. En retslig undersøgelse er indledt, der skal afklare omstændighederne.
Eurostar-afgange aflyst
To Eurostar-afgange mellem Frankrig og Storbritannien blev aflyst torsdag aften som følge af ulykken, oplyser The Local. Passagertrafikken gennem terminalen var suspenderet i omkring 90 minutter, mens en redningshelikopter arbejdede på stedet. Godstog-trafikken fortsatte uafbrudt, oplyser AOL.
Terminalen i Coquelles er indgangen til Kanaltunnelen fra fransk side og er dagligt rejserute for både privatbilister, lastbiler og rejsende mellem kontinentet og Storbritannien. Presse-fotos.dk oplyser, at en helikopter og andre redningstjenester blev kaldt til stedet.
Kollisionens årsag undersøges fortsat.