Sydøstjyllands Politi opfordrer nu mulige ofre til at henvende sig, efter at de nye sigtelser dækker en periode på næsten ti år.
En 49-årig mand fra Vejle blev tirsdag varetægtsfængslet i fire uger ved Retten i Kolding, sigtet for tre nye forhold om overgreb mod børn.
Manden blev dagen før anholdt i det fængsel, hvor han i forvejen afsoner en dom for lignende kriminalitet, oplyser Sydøstjyllands Politi.
De nye sigtelser omfatter voldtægt og forsøg på voldtægt mod børn under 15 år samt blufærdighedskrænkelse mod to børn.
Overgrebene skal ifølge politiet have fundet sted i perioden fra oktober 2015 til september 2025.
Dømt sidste år for 22 forhold mod 19 drenge
I 2025 blev den 49-årige kendt skyldig i 22 tilfælde af overgreb, grooming og blufærdighedskrænkelser mod 19 drenge.
Byretten idømte ham 1 år og 9 måneders fængsel, men straffen blev siden skærpet til to års fængsel ved Vestre Landsret efter anke.
Det er den dom, manden nu er i gang med at afsone, og det var i fængslet, politiet mandag anholdt ham som sigtet i den nye sag.
Politiet søger flere mulige ofre
Sydøstjyllands Politi efterforsker sagen og beder nu mulige ofre eller personer med oplysninger om at henvende sig.
“Vi ved allerede, at der er mennesker, som har været udsat for alvorlige oplevelser, og vores vigtigste budskab til andre, der måtte have oplevet noget tilsvarende, er, at de gerne må henvende sig til os,” siger vicepolitiinspektør Brian Skovrup Christensen.
Henvendelser kan ske til Sydøstjyllands Politi på telefon 114.